sobota, 20 maja 2017

Naturalne mydełka - mini przewodnik

Naturalne mydełka 

Mydła jako środek myjący zostały wynalezione przez Fenicjan. Są to sole sodowe lub potasowe wyższych kwasów tłuszczowych. Mydła otrzymuje się w wyniku reakcji zmydlenia tłuszczów przy użyciu wodorotlenków. Mydła możemy podzielić na:
- sodowe są stałe w temperaturze pokojowej i rozpuszczalne w wodzie. Powstają z nich mydła w kostkach.
- potasowe, które są miękkie, rozpuszczalne w wodzie.
- wapniowe, rozpuszczalne w wodzie tworzy się podczas reakcji mydła potasowego z CaCl.

Ludzie często słysząc mydło myślą, o sztucznych, syntetycznych kostkach z drogerii czy sklepu. Czy jesteśmy skazani na mydła z kiepskim składem nafaszerowane tablica Mendelejewa ? Nie, na szczęście mamy wybór i możemy wybrać lepszą i zdrowszą alternatywę - naturalne mydełka. Mydło będzie ekologicznym i oszczędnym sposobem na pielęgnację, możemy go wykorzystać do mycia twarzy, ciała a nawet do mycia naszych włosów. Ale co my tak naprawdę wiemy o mydłach ? Jakie są rodzaje mydeł ?
Najbardziej znanym obecnie mydłem jest mydło Aleppo, pochodzące z Syrii. Mydła te są całkowicie naturalne, ręcznie wytwarzanymi produktami.Nie zawierają tłuszczy pochodzenia zwierzęcego i składają się tylko z: oleju laurowego i oliwy z oliwek. Im wyższa zawartość oleju laurowego, tym mydło wykazuje większe działanie przeciwzapalne i lecznicze. Olej laurowy wykazuje działanie : antybakteryjne, antyseptyczne, antybakteryjne i antyreumatyczne. Aleppo doskonale się sprawdzi w przypadku: trądziku, egzemy, łuszczycy czy innych problemów skórnych. Natomiast mydło z większą zawartością oliwy będzie się bardziej nadawało do skóry suchej i wymagającej nawilżenia. Aby wygodniej było nam się nim myć (mydło jest duże) możemy je przekroić na 2 części za pomocą rozgrzanego noża.

Kolejnym mydłem o którym chciałabym wam powiedzieć jest czarne mydło savon noir. Savon noir to czarne marokańskie mydło zrobione w formie pasty z rozgniecionych czarnych oliwek i oliwy z oliwek. Może zawierać w swoim składzie olej arganowy, jak również dodatek olejków pielęgnacyjnych. Savon Noir sprawia, że skóra jest wygładzona i świetnie oczyszczona z zanieczyszczeń, pory zostają oczyszczone a zaskórniki wyraźnie zmniejszają się po użyciu czarnego mydła.

Jeśli nie znacie jeszcze czarnego mydła afrykańskiego, to pora nadrobić zaległości ;) Afrykańskie czarne mydło to 100 % naturalne, ręcznie wytwarzane mydełko, pochodzące z rejonów zachodniej Afryki. Skład mydełka to: masło shea, olej palmowy, olej kokosowy i sproszkowane ziarna kakaowca, dzięki czemu mydło tworzy delikatną pianę. Mydło jest kruche, suche i ma nierówny kolor - od jasnego do ciemnego brązu. Sprawdzi się w pielęgnacji cery problematycznej, trądzikowej jak i cery suchej, wymagającej nawilżenia. Jest bardzo delikatne i może być stosowane nawet  przez osoby posiadające wrażliwą skórę.

Kolejnym mydłem, które warto poznać to mydło węglowe. Mydło to zawiera w swoim składzie aktywny węgiel drzewny. Jest to mydło mocno oczyszczające, ma silne działanie bakteriobójcze, przeciwwirusowe i odkażające. Nie polecam go do codziennej pielęgnacji, gdyż przy jego używaniu pojawia się ściągnięcie skóry i może wysuszać.


Mydłem, które zapewne większość z was zna jest mydło dziegciowe. Mydło mocno się pieni ,łatwo zmywa i jest jak ja go nazywam, śmierdziuchem. Jest całkowicie naturalne, bez barwników, sztucznych zapachów, przeznaczone dla skóry z trądzikiem, łojotokiem i łupieżem. Mydło wysusza skórę, dlatego nie stosujemy go codziennie.

Mydłem mniej znanym jest mydło skrzypowe. Jest to mydło wyprodukowane z olejów roślinnych, masła kakaowego, masła shea, wosku pszczelego i ekstraktu ze skrzypu polnego. Sprawdzi się ono w przypadku skóry wysuszonej, a także trądzikowej, dzięki antyseptycznym właściwościom skrzypu polnego.
Mydłem, które zapewne kojarzy każdy z was jest mydło siarkowe. Działa antybakteryjnie, przeciwłojotokowo i przeciwtrądzikowo. Mydło siarkowe zawiera około 5 % czystej siarki. Przeznaczone do pielęgnacji skóry tłustej, z tendencją do łojotoku, do przetłuszczających się włosów. Siarka stosowana jest: przeciw grzybicy, świerzbowi, łupieżowi i atopowemu zapaleniu skóry. Jeśli chodzi o mydło siarkowe ,dobry skład ma naturalne mydło siarkowe z piołunem.
Pisząc o naturalnych mydłach, oczywiście należy wspomnieć też o mydle kastilijskim. Kilkaset lat temu mydło kastylijskie produkowane było jedynie w Kastylii - regionie położonym w środkowej Hiszpanii. Wytwarzane było z regionalnej oliwy z oliwek. Od XVI wieku mydło kastylijskie wytwarzano wyłącznie z oliwy uzyskując białe, twarde mydło. Mydło to cieszyło się uznaniem i popularnością wśród hiszpańskiej rodziny królewskiej. Od XX wieku mydłem kastylijskiem nazywano każde mydło, które wytwarzane było z naturalnych olejów roślinnych. Mydło to ma szerokie zastosowanie, możemy go użyć do mycia ciała, rąk, jako szampon do włosów a także jako środek do golenia. Możemy spotkać się z wersją w kostce, jak i w płynie. Polecane do skóry suchej, odwodnionej, wrażliwej i problematycznej (łuszczyca, egzema, atopowe zapalenie skóry).
Kto jest fanem past domowych i wykonanych własnoręcznie, może zrobić sobie pastę z mydła kastylijskiego. Niewielką porcje oleju kokosowego i kropelkę mydła nanieś na szczoteczkę do zębów, umyj i wypluj. Pasta ma właściwości oczyszczające i antybakteryjne.
Mydło kastylijskie możemy zastąpić też środki czystości, takie jak płyn do mycia naczyń, proszek do prania, mydło do zmywarki, płyn do mycia szyb, pasta do czyszczenia łazienek a także uniwersalny środek czyszczący. Piorąc ubrania mydłem unikniemy podrażnień skóry, które mogą się pojawić przy kontakcie z barwnikami, środkami zapachowymi i silnymi substancjami piorącymi zawartymi w tradycyjnych proszkach i płynach do prania.
Jeśli chcecie zrobić uniwersalny środek czystości ekologiczny i bezpieczny w stosowaniu wystarczy, że przygotujecie butelkę z rozpylaczem. 1/4 butelki napełnijcie octem a resztę wodą. Dodajcie do mieszanki trochę mydła kastylijskiego, kilka kropel olejku z drzewa herbacianego i innego olejku eterycznego np. pomarańczowego.
Muszę powiedzieć, że dopiero jak zaczęłam pisać tego posta poznałam mydło pokrzywowe. Jest to mydło polecane szczególnie do włosów, wzmacnia je i pomaga w problemach skóry głowy, takich jak łupież i przetłuszczające się włosy. Zawarta w mydle pokrzywa zawiera minerały, takie jak: wapń, magnez, mangan, potas, siarka, krzem a także witaminy z grupy B przez co wpływa bardzo korzystnie na nasza skórę :)

Na koniec zostawiłam mydło, które bardzo lubię mydło nagietkowe. Naturalne mydełko na naparze z rumianku i nagietka, bogate w miód przeznaczone jest do cery problematycznej, skłonnej do stanów zapalnych. Jest bardzo skuteczne a jednocześnie delikatne w działaniu.




Mam nadzieję, że podobał się wpis o naturalnych mydełkach ;)

9 komentarzy:

  1. pokrzywowe i skrzypowe dopisuję do swojej wishlisty :D

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja właśnie teraz jestem na etapie stosowania mydła czarnego. Dla mnie osobiście to REWELACJA! Naprawdę. Skóra oczyszczona niesamowicie, lepiej chłonie kosmetyki, zdecydowanie zdrowiej wygląda. To konkretne mogę z czystym sumieniem polecić. Reszta do przetestowania :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Jakie cudne! Przymierzam się do zrobienia podobnych :)

    OdpowiedzUsuń
  4. zaintrygowałaś nas, szczególnie tym afrykańskim:)

    OdpowiedzUsuń
  5. miałam Aleppo, ale chyba nie przypasowało mojej cerze. Od dawna chodzi za mną czarne, ale trochę boję się tych oliwek, bo sama oliwa mojej cerze nie służy. Afrykańskie mydełko jest najbardziej ciekawe ze względu na wygląd :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Naturalne mydła zaczęłam doceniać dopiero jakis czas temu a teraz zastanawiam się jak moja pielęgnacja mogła istnieć bez nich?!

    Pozdrawiam i zapraszam do siebie :)
    A u Ciebie zostawiam moją obserwację :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Twój post spadł mi z nieba! :)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Kosmetyczny Świat Uli , Blogger